W każdej minucie naszego życia mózg gromadzi informacje wysyłane przez wszystkie sensory ciała. Człowiek jednocześnie odbiera bodźce wysyłane ze zmysłu wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku (powierzchniowego oraz głębokiego). Nad równowagą i wyczuwaniem położenia ciała czuwa zmysł przedsionkowy.
Te wszystkie informacje docierają do mózgu jednocześnie. Od naszego głównego „centrum zarządzania” zależy ich przyswajanie, przetwarzanie i uporządkowywanie. Cały ten ogromny zbiór informacji z różnych źródeł musi zostać zsynchronizowany, czyli inaczej- zintegrowany.
Zdjęcie © dubova www.fotolia.pl
Integracja sensoryczna to zjawisko polegające na integrowaniu informacji wysyłanych przez zmysły człowieka. To dzięki niej możemy jednocześnie iść i rozmawiać przez telefon lub jechać samochodem i słuchać muzyki.
Za integrację sensoryczną opowiada pień mózgu. Dopóki działa poprawnie, nie jesteśmy świadomi, że coś takiego w ogóle istnieje. Zaczynamy zauważać problem dopiero wtedy, gdy pień mózgu dotykają dysfunkcje i tym samym negatywnie wpływają na proces synchronizowania bodźców z receptorów ciała.
Leave a Reply