Sushi to ekskluzywne danie, i zupełnie niesłusznie wydaje się, że aby było dobre musi kosztować. Aby zjeść pyszne sushi bez nadwyrężania portfela nie musisz ryzykować zdrowiem w niepewnych miejscach. Zobacz jak sama zrobisz sobie wartościowy posiłek i zaskoczysz nim przyjaciół i znajomych.
Sekretem sushi jest ryż i dobrej jakości ryba i sprasowane wodorosty nori oraz dodatki. Większość dostaniesz w dobrych sklepach lub nawet w supermarketach.
Zdjęcie © amor_kar, www.fotolia.pl
Sekret ryżu w sushi polega na jego sklejaniu. Specjalny ryż do sushi trzeba najpierw dobrze wypłukać aż do usunięcia zmętnienia. Następnie gotujesz go z wodą (dobrej jakości, może być mineralna z butelki) w proporcji 1:1, bez soli(!) pod przykryciem 10-15 minut (zobacz w opisie na paczce) i zostawiasz na drugie tyle pod przykryciem do wchłonięcia wody. Przed zawijaniem rolek sushi daj mu dobrze ostygnąć, bo inaczej sushi wyjdzie gumowate! Podczas stygnięcia wymieszaj go z sosem do ryżu sushi, który także dostaniesz w sklepie z produktami do sushi. Gotowy ryż dobrze się klei i ma charakterystyczny słodko-octowy smak.
Podczas gotowania i stygnięcia ryżu przygotuj sobie dodatki. Ogórek pokrój w cienkie paski długości sprasowanych wodorostów. Możesz wykorzystać avocado (miękkie, ale nie za miękkie), szczypiorek, marchewkę, paprykę, lub na co masz ochotę, wszystko pokrój w cienkie paski. Ważnymi przyprawami są wasabi – zielony chrzan w paście lub proszku do rozpuszczenia w małej ilości wody i marynowany imbir (różowawe płatki) i sos sojowy.
Ryba musi być najlepszej jakości, świeża. Znajdź dobry sklep rybny a jeżeli musisz kupować w markecie to wybierz raczej dobrej jakości rybę mrożoną. Ciekawym dodatkiem może być tez ryba wędzona. Do sushi nie nadają się ryby słodkowodne. Klasycznymi rybami są łosoś i tuńczyk. Ryby potnij w cienkie paseczki jak warzywa. Innym sposobem podania są kostki 5 na 2 cm o grubości 1 cm lub całe duże krewetki do nigiri.
Do przygotowania sushi potrzebujesz kilku narzędzi. Potrzebny będzie ostry nóż bez ząbków, mata bambusowa do rolowania (od biedy czysta ściereczka) i drewniana deska do krojenia, która sprawdzi się także przy podawania sushi. Do lepienia ryżu przygotuj sobie naczynko z wodą do maczania i płukania palców. Dzięki za wszystko temu ryż nie zaklei ci palców. Licz dwa arkusze wodorostów i 100 gramów ryżu na osobę.
maki, zdjęcie www.przepisnasushi.pl
Maki to rolki sprasowanych wodorostów wypełnione ryżem i dodatkami takimi jak ryba lub warzywa. Zaczynamy od ułożenia prostokąta z wodorostów na macie bambusowej i rozprowadzeni cienkiej warstwy ryży z zostawieniem marginesu u góry na zaklejenie rolki. Na dole układamy dodatki i smarujemy bardzo małą ilością wasabi. Następnie przy pomocy maty zroluj aż do zaklejenia na końcu płata wodorostów. Ryż sklei rolkę, ew. możesz zwilżyć nie zaklejone końce i delikatnie docisnąć. Ostrym nożem pokrój na plasterki wielkości umożliwiające włożenie całej porcji do ust. Ładnie ułóż na deseczce i udekoruj z boku marynowanym imbirem.
nigiri, zdjęcie www.przepisnasushi.pl
Najprostszym sposobem podania sushi jest nigri. To kulka ryżu sprasowana w dłoniach na którą kładziemy kawałek ryby. Po spód dodajemy odrobine wasabi, które doskonale pokreśli smak surowej ryby z ryżem.
Jak to się je? – to częste pytanie w restauracjach z wykwintnymi potrawami. Zacznijmy jednak od sposobu podania, zgodnie z wschodnia tradycją, że potrawy mają nie tylko smakować ale i cieszyć oczy.
Sushi, maki i nigiri podajemy na drewniane deseczce, z pałeczkami i przyprawami takimi jak imbir i wasabi oraz sos sojowy w miseczce do zamaczania.
Nadszedł czas na kulinarna ekstazę. Sushi bierzemy pałeczkami lub wprost palcami i wkładamy do ust w całości. Nie wypada odgryzać lub odkładać kawałków. Dla podkreślenia smaku dobrze jest delikatnie zanurzyć w miseczce z sosem sojowym.
Składniki do sushi możesz nabyć tutaj
Dla mnie najlepsze są nigiri, proste w przyrządzeniu i nadzwyczajnie pyszne z łososiem lub tuńczykiem. Nie pogardzę także krewetką!
Chce zrobić sama w domu sushi i świetnie przedstawiłeś filmik jak to zrobić sushi, oby wyszło mi jak tobie 🙂
Robimy czasem sushi w domu i faktycznie niezła zabawa zakończona niezłym jedzeniem. Na początek najlepsze jest surimi i pieczony łosoś. Mniam.
Uwielbiamy z żoną robić własne sushi. Ostatnio stosujemy się do przepisu ze strony http://ryzdosushi.pl. Jest trochę skomplikowany, ale rezultat super. Macie jakieś inne, sprawdzone przepisy na ryż do sushi?