Bardzo modne i pożądane w naszych ogrodach stały się skalniaki. Na pewno jest to zasługa ich niesamowitego, górskiego wyglądu. Niewątpliwie cenimy również to, że raz zbudowany ogródek skalny nie wymaga zbyt wiele naszej pracy. Wreszcie nie bez znaczenia jest także fakt, że skalniaki świetnie wkomponowują się w trudne do zagospodarowania miejsca, jak wzgórki czy płoty.
Rośliny skalne nie mają dużych wymagań co do gleby. Może to być zwykła gleba jaką mamy w ogrodzie, świetnie nadaje się glina lub piasek wymieszany z torfem czy kompostem. Ze względu na to że różne rośliny lubią różne odczyny gleby należy odpowiednio zaplanować jakie rośliny w jakim miejscu posadzimy. Jako materiał skalny możemy wykorzystać otoczaki, piaskowce, odłamy skalne. Starajmy stosować się jak najtwardsze kamienie, aby nie rozpadły się na mniejsze części. Nadadzą się również stare pnie drzew.
Najlepsze dla naszego ogródka skalnego będzie miejsce dobrze nasłonecznione lub średnio nasłonecznione. Jak już wspomniałem można wykorzystać istniejące pagórki, pnie drzew i inne trudne do zagospodarowania miejsca.
© Osterland – Fotolia.com
Dobieramy je według wyglądu i czasu kwitnięcia, tak aby ta pora była różna. Przykładowe rośliny i ich pory kwitnięcia :
• wiosna – Bergenia, Miłek wiosenny, Skalnica Arendsa, Rogownica kutnerowata, Wrzosiec, Zawilec alpejski
• lato – Aksamitka wąskolistna, Goździk skalny, Lnica bluszczykowata
• jesień – Pozłotka, Rojnik ogrodowy, Rozchodnik ostry, Wrzos
Większość roślin, których używamy do obsadzenia skalniaka nie potrzebuje zbyt wiele wody i wytrzyma krótki okres suszy, jednak przy dłuższym braku wody należy je podlewać.
Jeśli chodzi o pielęgnację jest ona podobna jak w przypadku innych roślin. Należy zadbać o to aby pędy zbytnio się nie rozrosły, a chwasty nie wyparły właściwych roślin. Można wyściółkować miejsca wokół nich aby temu zapobiec.
I sadzi się takie roślinki na przemian, żeby w każdej porze roku ładnie wyglądały?