Klejenie w warunkach domowych nigdy nie będzie tak skuteczne jak w procesie technologicznym. Chodzi tu o czystość, przygotowanie powierzchni i zastosowanie odpowiednich klejów i warunków klejenia. Jednakże odpowiednie zastosowania popularnych klejów, może przynieść zadowalające efekty. Właśnie kleje modelarskie są świetnym produktem także do domowych zastosowań. Dzisiaj zaprezentujemy kleje stosowane w modelarstwie – cjanoakrylowe znane powszechnie jako superglue.
Powstały jak większości technologii „kosmicznych” podczas prac nad rozwojem lotnictwa w USA. Harry Wesley Coover Jr (1917-2011) pracował nad produkcją przeźroczystych owiewek kabin samolotów. Jeden z użytych materiałów – cjanoakrylan był zbyt kleisty, aby użyć go w tym celu. W 1958 roku produkt trafił na rynek jako klej – i tak już zostało. Superglue, Krazy Glue, Instant Bond – to jedne z nazw handlowych znanych też i w Polsce.
Monomery cjanoakrylu, są formą żywicy akrylowej. W obecności wody (wystarczy para wodna obecna w oddechu) błyskawicznie polimeryzują tworząc silną spoinę. Opary monomeru po dotarciu na błonę śluzową oczu, nosa itp. także błyskawicznie polimeryzują wywołując intensywne pieczenie i podrażnienie, lub nawet uczulenie. Dlatego należy stosować klej w wietrzonym pomieszczeniu. Z drugiej strony chuchanie na klejone miejsce przyspiesza powstawanie spoiny. Aby przyśpieszyć łączenie można też użyć tzw. akceleratora (przyspieszacza) w sprayu Roket Blaster z oferty Deluxe Materials.
Kleje cjanoakrylowe są produkowane w rożnych gęstościach, od bardzo płynnego wnikającego w szpary i błyskawicznie łączącego aż po żel umożliwiający dłuższe dopasowywanie klejonych elementów.
Klejone powierzchnie powinny być oczyszczone z tłuszczu, i pyłu, maksymalnie dopasowane do siebie. Najlepsze łączenie osiągamy dzięki wykorzystaniu rzadkiego kleju cjanoakrylowego i jego właściwości kapilarnego wsiąkania w szczeliny. Dopasowane elementy kleimy wpuszczając klej np. cienką teflonową rurką prosto z opakowania do szczeliny między dopasowanymi częściami. Można też podawać go kawałkiem drutu lub ostrzem nożyka modelarskiego lub skalpela. Przy wpuszczaniu kleju w ten sposób trzeba pamiętać o tym, że może on rozlać się i przykleić np. palce. Nie wolno dotykać palcami do klejonej szczeliny, ponieważ wsiąkający klej na pewno rozejdzie się po liniach papilarnych i przyklei ręce do klejonego przedmiotu. Taki klej mocno łączy w 1-5 sekund.
Gorzej dopasowane powierzchnie, oraz takie, które wymagają dłuższego czasu na dopasowywanie, kleimy gęstszym superglue, nakładanym na klejoną powierzchnię przed połączeniem części. Łączy on w kilka-kilkanaście sekund i wymaga utrzymania łączonych części nieruchomo przez cały ten czas. Takie klejenie jest jednak znacznie mniej wytrzymałe niż w przypadku dobrze dopasowanych części i rzadkiego kleju. Warstwa kleju jest tu znacznie grubsza.
Jak rozdzielić klejone przy pomocy cjanoakrylu powierzchnie – to pytanie często pojawia się po zbyt wylewnym użyciu kleju superglue. Dostępne są produkty służące do rozdzielania klejonych powierzchni. W warunkach domowych wystarczy zwykły zmywacz do paznokci zawierający Aceton, niestety zniszczy on części plastikowe np. modelu do sklejania, jest także drażniący dla skóry ludzkiej. Z pomocą przychodzi też preparat typu debonder (rozklejacz) np. Glue Buster firmy Deluxe Matarials, (także drażniący i łatwopalny).
Innym sposobem rozklejenia superglue jest podgrzanie np. ogniem zapalniczki. Działa to na metalowe przedmioty. Po przypaleniu ogniem obserwujemy krótkotrwały silny płomień i resztki kleju ulęgają wypaleniu.
Kleje cjanoakrylowe mają zastosowania wszędzie, gdzie trzeba skleić dobrze dopasowane powierzchnie, nie podlegające działaniu dużych sił, rozcieńczalników organicznych i temperatury. Np. podkleić detal lub ozdobę. Szybko złączyć nie pracujący element.
Jeżeli potrzebujemy mocnego i trwałego złączenia elementów, należy poszukać innego niż superglue sposobu łączenia.
Starzejący się klej cjanoakrylowy gęstnieje i coraz gorzej łączy klejone powierzchnie. Kleje superglue należy przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach, najlepiej w lodówce. Długo zachowują wtedy swoje właściwości, zabezpieczone od wpływu wilgoci.
Zobacz też: Sekrety modeli do sklejania
Kiedyś zlepiłem sobie palce cyjanopanem. Rozerwałem sobie razem ze skórą. A miałem aceton.
Był taki film o chłopaku, który przykleił sobie model Spitfire do nosa. Aceton musiał być tu bardzo przyjemny…
Mam do p.t. Specjalistów dwa pytania:
1. Czy klej cyjanoakrylowy ma termin ważności?
2. Dlaczego tak jest, że klej o tej samej nazwie handlowej potrafi kosztować i 2x drożej, i 2x taniej? Np. złotówkę za tubkę, a inny raptem 40 groszy za tubkę? Chodzi mi o to, czy istnieją podróbki takiego kleju, z którymi ktoś może się zetknął?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za ew. odpowiedź 🙂
Z czasem klej cyjanoakrylowy gęstnieje. Przechowywanie w lodówce przedłuża trwałość kleju. Producent nie podaje terminu ważności – warto kupować klej na bieżąco, zależnie od zużycia.
Cena kleju zależy od jakości… dosyć często. Przy czym przedział cen ok 1 zł to loteria, trafiają się kleje doskonałe oraz bezużyteczne. Przy precyzyjnych zastosowaniach warto się zaopatrzyć w klej markowy o dobrej jakości w większych opakowaniach w sklepach modelarskich lub technicznych. Taki klej kosztuje ok 20 zł.